Warunki przyjęcia mieszkańca do Domu Pomocy Społecznej
(skierowania i umieszczenia osób w domu, potrzebne dokumenty, miejsce ich składania, zasady odpłatności, statut)
- Procedura przyjęcia do Domu pomocy Społecznej rozpoczyna się z chwilą uzyskania wolnego miejsca. Pracownik socjalny zgłasza organowi wydającemu decyzję o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej, zwolnienie miejsca.
- Po uzyskaniu decyzji kierującej do Domu pracownik socjalny zawiadamia OPS o terminie przyjęcia.
- Do Domu Pomocy Społecznej mieszkaniec przyjeżdża na koszt własny, rodziny lub opiekuna, w szczególnych wypadkach istnieje możliwość dowozu osoby przez Dom.
- Przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej odbywa się przez Dyrektora, pracownika socjalnego i kierownika zespołu terapeutyczno-opiekuńczego.
- Dokonanie spisu rzeczy osobistych dokonuje kierownik zespołu terapeutyczno-opiekuńczego przy pomocy opiekunki na oddziale i pracownika socjalnego.
- Rozmowa indywidualna opiekuna z pracownikiem socjalnym:
- wypełnienie niezbędnych dokumentów
- zapoznanie Mieszkańca z regulaminem Domu, obowiązkami i prawami
- poinformowanie o rodzaju usług świadczonych przez Dom oraz możliwości udziału w zajęciach terapeutycznych, rehabilitacyjnych.
- poinformowanie o funkcji i roli pracownika pierwszego kontaktu.
Dom Pomocy Społecznej w Świeciu jest prowadzony przez Prowincję Chełmińsko – Poznańską Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a` Paulo w Chełmnie na zlecenie Starosty Świeckiego. Jest domem stacjonarnym, zapewniającym całodobową opiekę, przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Nadzór nad działalnością Domu na podstawie kryterium lojalności, celowości, rzetelności i gospodarności sprawuje Starosta Świecki. Zadania Starosty wykonuje Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.
Do Domu kierowane są osoby na podstawie decyzji o skierowaniu wydanej przez organ gminy właściwy dla tej osoby w dniu jej kierowania do Domu Pomocy Społecznej zgodnie z art.59 ustawy o pomocy społecznej.
Celem Domu jest zapewnienie mieszkańcom warunków bezpiecznego i godnego życia, intymności, niezależności oraz umożliwienie rozwoju osobowości i, w miarę możliwości, ich samodzielności.
Dom Pomocy Społecznej posiada:
- Zainstalowany dźwig osobowy umożliwiający osobom niepełnosprawnym poruszanie się pomiędzy kondygnacjami
- Wszystkie wejścia przeznaczone dla Mieszkańców wyposażone są w podjazdy dla wózków inwalidzkich
- Alejki spacerowe w ogrodzie wybrukowano kostką polbrukową
- Budynek wyposażony jest w instalację alarmowo-przeciwpożarową oraz w system instalacji przyzywowej.
Dom nasz świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające wykonywane przez profesjonalny i doświadczony zespół pracowników, zgodnie z obowiązującym standardem określonym przepisami prawa. Opieka nad mieszkańcami sprawowana jest w sposób rzetelny, indywidualny, podmiotowy zgodnie z obowiązującymi standardami.
Dom świadczy podstawowe usługi:
Usługi bytowe
- Miejsce zamieszkania o odpowiedniej powierzchni wyposażone w niezbędne meble i sprzęty. W domu znajduje się 19 pokoi, w tym 9 pokoi jednoosobowych, 2 pokoje dwuosobowe z łazienkami, 9 pokoi trzyosobowych. Łazienki i toalety dostosowane są do osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z kuchenki oraz ze świetlicy telewizyjnej i stołówki. Dodatkowo w Naszym domu znajdują się sala terapeutyczna, sala fizjoterapeutyczna: rehabilitacyjna oraz do fizykoterapii. Pomieszczenia są sprzątane w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz dziennie.
- Wyżywienie w ramach obowiązujących norm żywieniowych, z dostępnością podstawowych produktów żywnościowych przez całą dobę i możliwością wyboru zestawu posiłków, otrzymania posiłku dodatkowego i dietetycznego oraz spożywania posiłków w pokoju mieszkalnym.
- Odzież i obuwie odpowiedniego rozmiaru, dostosowane do pory roku i wymieniane w razie potrzeby.
- Osobiste środki czystości, przybory toaletowe i inne przedmioty do higieny osobistej otrzymywane bądź wymieniane w miarę potrzeby.
Usługi opiekuńcze
- Usługi opiekuńcze świadczą w Naszym domu opiekunki i pielęgniarki.
- Nasz dom zapewnia Mieszkańcom regularny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu i psychologiem, a także innymi specjalistami według potrzeb.
- Na konsultacje do lekarzy specjalistów mieszkańcy dowożeni są samochodem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych i w tym czasie pozostają pod opieką opiekunów.
- Podopieczni mają udzielaną pomoc w podstawowych czynnościach życiowych.
- Podnoszona jest sprawności i aktywność mieszkańców.
- Niezbędna pomoc w załatwianiu spraw osobistych mieszkańców.
Usługi wspomagające
Fizjoterapia
Nasi mieszkańcy korzystają z kompleksowej opieki rehabilitacyjnej mającej na celu utrzymanie lub przywrócenie utraconej sprawności. Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach grupowych na sali rehabilitacyjnej jak również indywidualnie – przyłóżkowo. W myśl prekursora fizjoterapii polskiej prof. dr med. Wiktora Degi,
„Ćwiczenia mogą zastąpić nie jeden lek, lecz żaden lek nie zastąpi ćwiczeń.”
Formami proponowanych działań fizjoterapeutycznych są:
Kinezyterapia, czyli terapia ruchem, która ma na celu maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej w przypadkach schorzeń przewlekłych i pozostawiających pewne nieodwracalne zmiany. To również przygotowanie do dalszej rehabilitacji np. społecznej.
Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Miejscowa – dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo. Na tę cześć składają się następujące formy aktywności ruchowej:
- Ćwiczenia czynne
- Ćwiczenia czynno- bierne
- Ćwiczenia bierne
- Ćwiczenia synergistyczne
- Ćwiczenia samowspomagane
- Ćwiczenia w odciążeniu
- Ćwiczenia izometryczne
- Ćwiczenia oddechowe
Kinezyterapia ogólna dotyczy części ciała, które nie są objęte chorobą. W skład ćwiczeń wchodzą:
- Ćwiczenia ogólnokondycyjne
- Ćwiczenia gimnastyki porannej
Ćwiczenia, ich rodzaj oraz intensywność. dobierane są indywidualnie do potrzeb i aktualnego stanu zdrowia pensjonariusza.
Masaż klasyczny (leczniczy), masaż relaksacyjny, drenaż limfatyczny.
Taping rehabilitacyjny to metoda terapeutyczna, w której wykonuje się aplikacje z użyciem plastrów elastycznych. Z powodzeniem stosowana jest w terapii problemów mięśniowych i stawowych. Technika ta opiera się na zasadach kinezjologii i wykorzystuje się zdolności organizmu do samoleczenia. Metoda ta jest również indywidualnie dostosowana do potrzeb mieszkańca z zastosowaniem odpowiedniej techniki (mięśniowej, więzadłowej, powięziowej, limfatycznej lub korekcyjnej).
Fizykoterapia, to forma fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (słońce) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami.
Do dyspozycji pensjonariuszy jest:
- Pole magnetyczne (aplikator duży – mata, aplikator pierścieniowy, aplikator magnetyczno – świetlny eliptyczny mieszany RIR)
- Sollux (światło czerwone)
- Laser
- Bioptron (koloroterapia)
Ponadto mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mają możliwość wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne.
Terapia zajęciowa
Terapeuta organizuje mieszkańcom czas wolny, imprezy i spotkania okolicznościowe oraz wycieczki.
Celem terapii jest aktywizowanie i usprawnianie psychofizyczne mieszkańca. Dodatkowe zajęcia urozmaicają i wzbogacają życie domowników.
Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w grupach i są dostosowane do możliwości i zainteresowań mieszkańców.
Oferta zajęć jest różnorodna i każdy może znaleźć coś dla siebie.
Formy proponowanych terapii to:
- zajęcia plastyczne (np. malarstwo, rysunek, modelowanie), pozwalają na wyrażanie w sposób niewerbalny swoich uczuć, przeżyć,
- zajęcia manualne umożliwiające zachowanie sprawności fizycznej pozwalającej na samodzielne wykonywanie prostych czynności dnia codziennego,
- zajęcia z muzykoterapii, której podstawowym środkiem oddziaływania terapeutycznego jest muzyka; (wspólne śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, a w rozszerzonej formie wykorzystywane są różne instrumenty)
- zajęcia z relaksacji, celem zajęć relaksacyjnych jest złagodzenie skutków stresu poprzez odprężenie i rozładowanie napięcia psychofizycznego i mięśniowego, rozluźnienie i wyciszenie.
- biblioterapia, czyli relaksujący wpływ literatury na samopoczucie mieszkańca ;(wspólne czytanie książek oraz czasopism) Mieszkańcy mają możliwość korzystania z biblioteki oraz prasy codziennej,
- ergoterapia (terapia poprzez pracę) jej podstawowym zadaniem jest pomoc w osiągnięciu jak największej samodzielności życiowej. Polega na wykonywaniu różnych czynności związanych z życiem codziennym jak i wykonywaniu prac krawieckich, tkackich, haftowaniu, szydełkowaniu itd.
- silwoterapia polegająca na kontakcie z przyrodą, uprawianiu ogródka,
- gry, konkursy i zabawy w tym zabawy sensoryczne, z chustą animacyjną.
W ramach terapii, organizowane są przez Dom święta, uroczystości okazjonalne. Mieszkańcy mają możliwość uczestniczyć w imprezach kulturalnych i turystycznych,
- Pensjonariusze mają możliwości kontaktu z kapłanem oraz udział w praktykach religijnych zgodnie z wyznaniem mieszkańca.
- Stworzone są warunki do rozwoju samorządności mieszkańców.
- Pomagamy nawiązywać, utrzymywać i rozwijać kontakty z rodziną i środowiskiem.
- Wspieramy działania na rzecz lokalnego środowiska.
- Wprowadzamy działania zmierzające do usamodzielnienia mieszkańca, w miarę jego możliwości.
Działania tego typu mają ogromne znaczenie w usprawnianiu i rozwijaniu umiejętności funkcjonowania w środowisku społecznym, a także w postawie osoby niepełnosprawnej oraz seniora. Aktywizacja motywuje ich, dodaje im siły do walki z trudnościami jakie niesie ze sobą niepełnosprawność czystarość oraz poprawia samopoczucie i nastrój.
Zakres usług, o których mowa ustala się uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości psychofizyczne mieszkańca Domu.
Dom umożliwia mieszkańcom korzystanie z przysługujących świadczeń zdrowotnych oraz pokrywa opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność za leki do wysokości limitu ceny przewidziane w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
W Domu mogą być udzielane mieszkańcom świadczenia zdrowotne nieprzewidziane w statucie, jeżeli wymagają tego potrzeby zdrowotne mieszkańców i pozwalają na nie warunki Domu.
Dom zapewnia mieszkańcom bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych.
Mieszkaniec domu ma prawo do:
- korzystania z wszelkich usług świadczonych przez Dom i uzyskiwania pełnej informacji o tych usługach,
- uzyskiwania stosownej pomocy w zaspokajaniu swoich potrzeb,
- współdecydowania w sprawach dotyczących jego osoby,
- godnego traktowania,
- uzyskiwania pomocy w zapewnieniu sobie ochrony prawnej,
- zgłaszania skarg i wniosków do kierownictwa Domu i organów samorządu mieszkańców,
- uczestnictwa w wyborach do samorządu mieszkańców i w pracach tegoż samorządu,
- przyjmowania odwiedzin krewnych i znajomych oraz doświadczania z ich strony opieki i pielęgnacji,
- uzyskiwania wyjaśnień w sprawach przepisów regulujących zasady współżycia mieszkańców,
- przebywania poza Domem i nieobecności w Domu, po uprzednim zawiadomieniu kierownictwa Domu, a w szczególnych przypadkach po uzyskaniu zgody lekarza lub sądu opiekuńczego.
Obowiązkiem mieszkańca Domu jest przede wszystkim:
- dbałość, na miarę swoich możliwości, o higienę osobistą, wygląd zewnętrzny oraz porządek w swoich rzeczach i w swoim pomieszczeniu,
- przestrzeganie norm i zasad współżycia w Domu zgodnie z postanowieniami regulaminów przyjętych w Domu,
- dbałość o mienie Domu,
- współdziałanie z pracownikami Domu w zaspokajaniu swoich podstawowych potrzeb,
- przyczynianie się do dobrej atmosfery Domu oraz należytego jego funkcjonowania,
- ponoszenie opłat za pobyt w Domu zgodnie z treścią decyzji o skierowaniu do Domu.
Obowiązki mieszkańców Domu nie mogą być nadmierne w stosunku do ich możliwości.