DOM POMOCY SPOŁECZNEJ


PROWADZONY PRZEZ
ZGROMADZENIE SIÓSTR MIŁOSIERDZIA ŚW. WINCENTEGO A PAULO

Aktualności

 

Dom Pomocy Społecznej
Dom Pomocy Społecznej
Dom Pomocy Społecznej
Dom Pomocy Społecznej
Dom Pomocy Społecznej
Dom Pomocy Społecznej

 


 

Solidny dar dobroczynności dla Sióstr Miłosierdzia ze Świecia

(artykuł z serwisu pomorska.pl )

Darowizna była możliwa dzięki dochodowi z dziewiątego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się 2 lutego w toruńskim CKK Jordanki. Wyniósł on blisko 270 tysięcy złotych.
 

Pomoc przez całą dobę

Prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Dom Pomocy Społecznej w Świeciu przeznaczony jest dla osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia potrzebują całodobowej opieki i pielęgnacji.

Siostry zapewniają podopiecznym pomoc lekarską i pielęgniarską, a także zajęcia usprawniające i opiekę duszpasterską. Dzięki otrzymanym pieniądzom mogą zaplanować adaptację piwnic na pracownie terapii zajęciowej.

Stworzą m. in. pracownię stolarską i salę spotkań podopiecznych z wolontariuszami, terapeutami i innymi zaprzyjaźnionymi z domem osobami.

Historia działalności Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Świeciu sięga 1922 roku.

Jak podają na swojej stronie, w 1922 roku Jan Mączkowski wraz z małżonką przekazali w ręce Sióstr Miłosierdzia dom z ogrodem przy ul. Średniej 10, nazwany potem Domem św. Jana. Powstał w nim przytułek dla sierot. Prowadziło go siedem sióstr, które przybyły do Świecia z Chełmna.

Obecnie Dom Pomocy Społecznej mieści się przy ul. Wojska Polskiego 128. Znajduje się w nim 19 pokoi, w tym 9 jednoosobowych, 2 dwuosobowe z łazienkami oraz 8 trzyosobowych. Łazienki i toalety dostosowane są do osób niepełnosprawnych.

Mieszkańcy mają możliwość korzystania z kuchenki oraz ze świetlicy telewizyjnej i stołówki. Dodatkowo w domu są sala terapeutyczna, sala rehabilitacyjna oraz do fizykoterapii.
 

Różnorodne terapie

Organizowane są m.in. zajęcia plastyczne (np. malarstwo, rysunek, modelowanie), zajęcia z muzykoterapii (wspólne śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, a w rozszerzonej formie wykorzystywane są różne instrumenty), zajęcia z relaksacji, biblioterapia, terapia poprzez pracę oraz silwoterapia, polegająca na kontakcie z przyrodą czy uprawianiu ogródka.

W tegorocznym Marszałkowskim Balu Dobroczynności uczestniczyło 436 osób. Najwięcej, bo prawie 40 tysięcy złotych, zapłacono za olej na płótnie XIX-wiecznego francuskiego artysty Louisa Debrasa.

 


 

Dom Pomocy Społecznej
prowadzony przez
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincenta a Paulo
Adres:
ul. Wojska Polskiego 128
86-100 Świecie
Telefony:
tel. 52 33 11 884
Wejść na stronę: 33201